1500 Strażników Czystej Wody wyszkolonych w Dąbrowskich Wodociągach 

Tuesday, November 29, 2016 11:09:00 AM

Zakończył się jeden z największych w woj. śląskim projektów edukacyjnych poświęconych wodzie. W jego ramach uczniowie podstawówek z Dąbrowy Górniczej zwiedzili oczyszczalnię ścieków. Przechodząc specjalną ścieżką edukacyjną poznawali tajniki działania Dąbrowskich Wodociągów, podglądali zmagania Maga z Władcą Ścieków i próbowali zamienić ścieki w czystą wodę. W edukacyjnym projekcie ekologicznym Dąbrowskich Wodociągów, który trwał dwa miesiące wzięło udział 1 500 dzieci z klas trzecich.

Podczas kursu uczniowie dowiadywali się skąd bierze się woda w kranie, jak dbać o otaczającą nas przyrodę, a na koniec, po solidnym treningu, razem z pracownikami oczyszczalni, dokonywali magicznej przemiany ścieków w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.
 
Przygodę w wodociągach młodzi uczniowie rozpoczynali od multimedialnej makiety – jedynej z nielicznych takich w Polsce. Autorski projekt Dąbrowskich Wodociągów w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Maga i Władcy Ścieków pokazuje jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie tego etapu uczniowie brali udział w interaktywnym quizie.
 
- Na wielkim kolorowym stole z ekranami jest cała oczyszczalnia. Oglądaliśmy bajkę jak Mag ze swoją armią strażników i dobrych bakterii walczył ze złymi stworkami, które są w ściekach – opowiada Maja z trzeciej klasy. A jej kolega Wojtek dodaje: - Te ścieki wszyscy produkujemy w domu, one potem trafiają do oczyszczalni i tu są oczyszczane z niedobrych kolegów Władcy Ścieków.
 
Magia to w Dąbrowskich Wodociągach codzienność
 
Następną częścią zajęć w Dąbrowskich Wodociągach było zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi wodociągowcy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwowali jak działa krata i piaskownik, dowiadywali się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co na oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także czemu bakteriom przygotowano saunę. Wreszcie razem z pracownikami oczyszczalni dokonywali magicznej przemiany ścieków w wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.
 
- Wyobraźnia dzieci nie zna granic, to zupełnie inny świat niż nasz, dorosłych. Projektem Strażnik Czystej Wody chcieliśmy trafić do młodych mieszkańców naszego miasta w przystępny sposób, dostosowany do ich wyobraźni i języka. Chcieliśmy ich nauczyć odpowiedzialności za przyrodę, za świat w którym żyją. Mamy nadzieję, że pokazując dzieciom ten specyficzny, wyjątkowy świat udało się nam to - mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.
Strażnik Czystej Wody pije wodę z kranu
 
W ostatniej części kursu Strażnik Czystej Wody zwany Magiem wyjaśniał skąd bierze się woda w kranach, czy można pić ją bez przegotowania, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Egzaminem końcowym było rozwiązanie krzyżówki z hasłem i wspólny okrzyk: Piję wodę z kranu!
 
- Lekcje w wodociągach są super! Dużo się dowiedziałem. Na przykład, że jak myjemy zęby to trzeba zakręcać wodę. Już wiem, że do toalety nie można wrzucać jedzenia, patyczków do ucha, ani szmatek bo się zatykają rury i muszą przyjechać Strażnicy Czystej Wody naprawić je – tłumaczy Maciek, uczeń z Dąbrowy Górniczej.
By utrwalić wiedzę w domu i szkole każdy z młodych adeptów otrzymał specjalnie przygotowany ilustrowany podręcznik Strażnika Czystej Wody.
 
– Tego typu formy nauczania, jak wyjazdowa lekcja w Dąbrowskich Wodociągach, są szczególnie lubiane przez dzieci. Największe wrażenie zrobiła na uczniach multimedialna makieta z Magiem. Dzieci mogły zobaczyć na własne oczy, dotknąć i sprawdzić jak wszystko działa. Warto podkreślić, że ekologiczna ścieżka została dostosowana do wieku dzieci, była dla nich przystępna – mówi Beata Markiewicz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej. I dodaje: -  Materiały edukacyjne, czyli książeczki ze Strażnikiem Czystej Wody, które otrzymaliśmy to dobry sposób na utrwalenie wiedzy zdobytej podczas wycieczki do wodociągów. Na lekcjach będziemy je wykorzystywać, podobnie jak bidony z hasłem „Piję wodę z kranu”, w których dzieci przynoszą do szkoły wodę.
 

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia