Targi HydroSilesia – to była wielka lekcja ekologii

Wielkie graffiti namalowane pod okiem znanego performera Franka Myszy, laboratorium z zespołem sommelierów wody i kosmiczne łaziki rodem z Marsa. To atrakcje, które przygotowały Dąbrowskie Wodociągi na Targach HydroSilesia. Wielka edukacyjna przygoda z wodą w roli głównej odbyła się 25 i 26 października w Expo Silesia. Wzięło w niej udział 1 000 uczniów z województwa śląskiego.
Targi HydroSilesia to impreza dla specjalistów z branży wodociągowej. Jednak organizatorzy wzbogacili je o część edukacyjną, do której zaprosili kilka firm wodociągowych z województwa śląskiego. To one stworzyły edukacyjny labirynt pełen atrakcji, w których przez dwa dni wzięło udział 1 000 dzieci. Tematem przewodnim była oczywiście woda.

Jak zostać sommelierem…wody
W myśl zasady, że dobra zabawa w połączeniu z praktycznymi rozwiązaniami to najlepsza lekcja dla najmłodszych, Dąbrowskie Wodociągi na targach przygotowały kilka stanowisk. Laboranci Dąbrowskich Wodociągów prezentowali dzieciom doświadczenia związane z wodą. Na stoisku uczniowie mogli wziąć udział w jednym z sześciu zadań: czuły nos, musujące kule, magiczne kolory, wodny laser, lewitujące przedmioty i kolorowe probówki. W eksperymentach wykorzystywane były naturalne składniki: woda, cukier, miód czy olej. Był też zespół zajmujący się badaniem smaku i zapachu wody w sposób zbliżony do tego, jak bada się wino. Chodzi oczywiście o sommelierów wody z Dąbrowskich Wodociągów. Pokazywali oni dzieciom jak bada się zapach wody i zapraszali by na chwilę wcieliły się właśnie w sommelierów.

Franek Mysza, wodne graffiti i kosmiczne łaziki
Gościem specjalnym Dąbrowskich Wodociągów w przestrzeni wystawienniczej był znany śląski grafficiarz Franek Mysza. Wspólnie z 1 000 dzieci stworzyl obraz, nawiązujący do tematyki wodnej.

Podczas targów HydroSilesia można też było zobaczyć dwa kosmiczne łaziki Dąbrowskich Wodociągów. Są podobne do tych z Marsa, jednak Argus i Panoramo nie służą do monitoringu czerwonej planety, ale analizy rur w sieci kanalizacyjnej. Dzięki kilkunastu oczom mrugającym autofocusem i tytanowej konstrukcji są w stanie wykryć każdą awarię i stworzyć obraz 3D podziemnego miasta zbudowanego z sieci rur Dąbrowskich Wodociągów. Dla młodych adeptów wodnej przygody zorganizowane zostały zawody w precyzyjnym sterowaniu łazikami po rurach, dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności oraz mogły dowiedzieć się jak funkcjonuje to, czego na co dzień nie widać gołym okiem.

– Dąbrowskie Wodociągi od wielu lat aktywnie włączają się w edukację proekologiczną najmłodszych mieszkańców, ponieważ jednym z podstawowych elementów codziennej kultury organizacyjnej firmy jest społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie w sprawy lokalnego otoczenia. Stąd też przez cały rok realizujemy przedsięwzięcia edukacyjne, w których bierze udział kilka tysięcy osób. Nie mogło nas więc zabraknąć na Targach HydroSilesia – mówi Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów.