Trzy dekady zmian w Dąbrowskich Wodociągach

Wywiad z Andrzejem Malinowskim, Prezesem Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Jak wyglądały Dąbrowskie Wodociągi w 1992 roku, kiedy zaczynał pan swoją przygodę z tą firmą?

Prawdę mówiąc nie było jeszcze takiej firmy. Dąbrowskie Wodociągi pod tą nazwą działają od 2014 roku. Wcześniej był to PWiK, ale zanim do tego doszło…. No właśnie, wszystko zaczęło się w 1992 roku. Przyszedłem jako młody menedżer z Huty Katowice by budować zupełnie nową firmę –Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które zostało przekształcone z rejonowego oddziału Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach.

Była to nowa firma z całą masą starych problemów. Co było największym wyzwaniem przez te 28 lat?

– Trudno było znaleźć obszar, który nie wymagał zmian: organizacja pracy, sprzęt, jakość wody, nie mówiąc już o infrastrukturze wodnej i kanalizacyjnej. Obecnie nad kilometrami sieci wodociągów i kanalizacji i nad prawie 100 obiektami i budynkami czuwa zaawansowany monitoring, dzięki któremu o awarii wiemy 1-2 sekundy po jej wystąpieniu. Kiedyś podstawowymi narzędziami były oczy i uszy wodociągowca. Teraz na naszym wyposażeniu są m.in. kamery samojezdne, które media porównują do łazików z Marsa. 30 lat temu mieliśmy w całej firmie parę komputerów. Dziś, dzięki stałemu rozwojowi, podczas trwającej epidemii koronawirusa pracujemy zdalnie w pełnym zakresie: niemal każdy pracownik biurowy mógł wykonywać całą pracę z domu – dzięki laptopom, komórkom i zaawansowanym rozwiązaniom informatycznym.

Tak więc, jeśli miałbym odpowiedzieć co było największym wyzwaniem, to bez wątpienia było to przeobrażenie wodociągów w nowoczesne przedsiębiorstwo. Na początku lat 90-tych firmy wodno-kanalizacyjne nie były, jakbyśmy to dziś powiedzieli, pożądane na rynku pracy. Starsi czytelnicy na pewno wiedzą o co mi chodzi. Właściwie trudno było też znaleźć sferę, która nie wymagała poprawy: byliśmy zapóźnieni technologicznie, organizacyjnie i chronicznie cierpieliśmy na brak środków na inwestycje. Wiele do życzenia pozostawiała też infrastruktura.

Zadanie, jakie sobie wtedy postawiłem, to wprowadzenie zupełnie innego, nowoczesnego zarządzania. Musieliśmy poprawić komunikację, przekonać załogę do myślenia w kategoriach osiągania sukcesu zespołowego oraz tego, że klient jest najważniejszy. Ludzie nie byli wtedy przygotowani do zmian, na niektóre reagowali nieprzychylnie. Czemu? Gdyż wcześniej, przez lata, nic się nie zmieniało.

Najpierw uczestniczyłem w komunalizacji, potem tworzyłem spółkę prawa handlowego, brałem udział w procesie prywatyzacji, a następnie w procesie wyjścia inwestora ze Spółki. Przez lata dążyłem do tego by Dąbrowskie Wodociągi stały się nowoczesną firmą, niczym nieustępującą swoim odpowiednikom na świecie w zakresie: sprzętu, technologii, zarządzania, ochrony środowiska i relacji z klientami. A wszystko po to, by zrealizować nasz podstawowy cel:  niezawodną dostawę wody dla mieszkańców oraz odbiór i oczyszczanie ścieków. I choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to mogę z satysfakcją powiedzieć, że jesteśmy w tych aspektach w grupie liderów w branży.

Od lat hasłem Dąbrowskich Wodociągów jest „łączy nas woda”.

Tak, woda łączy nas z mieszkańcami, z miastem, z przyrodą i sportem. I cieszę się, że swój udział w ogromnej transformacji, jaką przeszła Dąbrowa Górnicza, w podniesieniu jakości życia, mają też Dąbrowskie Wodociągi.

Nasze inwestycje realizujemy po to, by ludziom żyło się lepiej i wygodniej. Infrastruktura techniczna niczym nie ustępuje najlepszym systemom w Europie Zachodniej. Woda w Dąbrowie Górniczej jest porównywalna do tej, którą na co dzień piją mieszkańcy Austrii, Niemiec czy Francji. Dlatego też, po zakończeniu dużych programów modernizacji sieci, byliśmy gotowi do kampanii promującej wysoką jakość produktu. Akcja „Piję wodę z kranu” spotkała się z bardzo dobrą reakcją mieszkańców, nie tylko Dąbrowy Górniczej. A za naszym przykładem poszły kolejne miasta.

No właśnie, firma realizuje szereg akcji społecznych i edukacyjnych.

Jednym z podstawowych elementów codziennej kultury organizacyjnej naszej firmy jest społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie w sprawy lokalnego otoczenia. Stąd też przez cały rok realizujemy przedsięwzięcia edukacyjne, w których bierze udział kilka tysięcy osób. Takim przykładem, oprócz wspomnianej kampanii „Piję wodę z kranu” są też obchody Światowego Dnia Wody czy kurs na Strażnika Czystej Wody. Ten ostatni projekt to jedno z największych ekologicznych przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w woj. śląskim. Skierowany jest do trzecioklasistów ze wszystkich szkół w Dąbrowie Górniczej. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 7 000 dzieci, a naszą ambicją jest, by już za parę lat każde dziecko w naszym mieście było certyfikowanym Strażnikiem Czystej Wody i na co dzień dbało o środowisko.

To zaangażowanie w sprawy lokalne zostało zauważone w Polsce.

Nasze działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska oraz edukacji zostały docenione w największym branżowym konkursie „Głośna Woda”. Dąbrowskie Wodociągi zajęły pierwsze miejsce w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a jury doceniło w sposób szczególny konsekwentne rozwijanie długoterminowych kampanii edukacyjnych, które często stanowią inspirację dla innych przedsiębiorstw.

Mogę z dumą powiedzieć, że firma jest liderem w branży, czerpią z naszych doświadczeń najlepsi. Ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie zespół, z którym przez te lata pracowałem. Sprawdził się on w najważniejszych momentach. Bo choć trudno wymienić wszystkie ważne momenty w tych 28 latach, to kilka z nich było tzw. kamieniami milowymi: przeobrażenia firmy w latach 90-tych, budowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, modernizacja infrastruktury wodociągowej i budowa kanalizacji, wreszcie otwarcie na komunikację z mieszkańcami poprzez akcje społeczne.

Trzeba pracować zespołowo, stworzyć drużynę, z którą razem dążymy do celu. Jak ktoś kiedyś powiedział: jeśli człowiek marzy sam, to zostaje na poziomie marzeń, jeśli zaś przekona do nich wiele osób, wtedy marzenia te realizuje i stają się rzeczywistością.

Jakie wyzwania stoją przed Dąbrowskimi Wodociągami?

Staramy się myśleć o wyzwaniach, które będą przed nami za kilka lat. Dlatego obecnie najważniejszym celem jest realizacja strategii zabezpieczenia dostaw wody w Dąbrowie Górniczej. Jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy taki dokument w oparciu aż o 24 kryteria (m.in. ekonomiczne, klimatyczne, społeczne). W ramach realizacji strategii poszukujemy nowych źródeł wody. Jest to m.in. spowodowane zmieniającymi się warunkami klimatycznymi i kurczącymi się zasobami wodnymi. Lata w Polsce są coraz bardziej suche, a w wielu regionach zaczyna w tym okresie brakować wody.

Najważniejszym dla Dąbrowskich Wodociągów zadaniem inwestycyjnym, jest budowana właśnie magistrala wodociągowa do Tucznawy. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo dostawy wody z alternatywnego źródła mieszkańcom i zakładom przemysłowym. Wraz z rozwojem strefy ekonomicznej ta inwestycja była konieczna. Nowy wodociąg, dzięki dużej przepustowości, uruchamia potencjał rozwoju w całej Dąbrowie Górniczej. Bo przecież nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy.

Dziękuję za rozmowę.

 

Andrzej Malinowski – od 1992 roku Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów. Wiceprzewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Prezes Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego, Członek Zarządu Śląskiego Klastra Wodnego, Członek Rady Ekspertów Akademii WSB Dąbrowa Górnicza, Członek Rady Naukowej Głównego Instytutu Górnictwa Katowice. W ciągu 28 lat kierowania firmą,  otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii menedżer, lider społeczno-gospodarczy, Ambasador Fair Play w biznesie, Piramida Solidności – Honorowe Wyróżnienie Programu Gospodarczo-Konsumenckiego Solidna Firma w kategorii Osobowość Biznesu, a także w tym okresie Spółka otrzymała następujące nagrody: Budowa Roku za modernizację Oczyszczalni Ścieków „Centrum”, Modernizacja Roku, Szmaragd Solidności, Przedsiębiorstwo Fair Play, Solidna Firma, Gazela Biznesu, Nagroda Gospodarcza im. Karola Adamieckiego, Głośna Woda. Sam mówi jednak, że najważniejszym wyróżnieniem jest tytuł Dąbrowianina Roku. Dąbrowskie Wodociągi są liderem wśród firm nie tylko wodociągowych: rozwiązania w zakresie zarządzania, technologii, inwestycji czy działania na rzecz mieszkańców, są inspiracją i kierunkiem dla przedsiębiorstw w całej Polsce.