Woda z kranu na zawodach biegowych 

Wednesday, April 12, 2017 9:57:00 PM

Niemal 1500 biegaczy z wielu krajów stanęło na starcie dziesiątego jubileuszowego Półmaratonu Dąbrowskiego. W zawodach wzięły też udział Dąbrowskie Wodociągi, które już po raz trzeci na trasie zainstalowały punkty poboru wody… z kranu. Nic dziwnego - jakość wody z kranu jest tak wysoka, że z powodzeniem zastępuje ona na ważnych zawodach wodę butelkowaną. Tym trendem podążają kolejne miasta: Poznań z maratonem, Racibórz ze sportowymi zawodami, zaś Dąbrowskie Wodociągi poszły o krok dalej i w zeszłym roku dostarczyły wodę po raz pierwszy na pustynny cross maraton.

Prawdopodobnie jednymi z pierwszych poważnych zawodów, na których woda z kranu zastąpiła tę z butelek był organizowany dwa lata temu Półmaraton Dąbrowski: - W ramach realizowanej przez nas kampanii „Piję wodę z kranu” zdecydowaliśmy się razem z organizatorami, by jedynym oficjalnie podawanym każdemu z prawie 2 tysięcy zawodników napojem była, dostarczana na co dzień mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, woda z wodociągów. Akcja była strzałem w dziesiątkę. Wielu sportowców i kibiców nie mogło uwierzyć, że to ta sama woda, która płynie w domu po odkręceniu kurka – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wieloletnie inwestycje w sieć wodociągową: - Pokonaliśmy długą drogę: modernizacja sieci, inwestycje we własne, głębinowe ujęcia, nowoczesne laboratorium, badające nawet smak i zapach wody. To wszystko spowodowało, że obecnie woda w Dąbrowie Górniczej niczym nie ustępuje tej w Austrii, Holandii czy Niemczech. A pod względem bezpieczeństwa może ją nawet przewyższać – dodaje Andrzej Malinowski.

Miesięcznie w Dąbrowskich Wodociągach wykonywanych jest ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych: - Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dąbrowska woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia – tłumaczy Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów.

Cała Polska pije wodę z kranu

Po Dąbrowskich Wodociągach kolejne firmy wodociągowe zaczęły dostarczać wodę na zawody. I to, co dwa lata było niemal sensacją w Polsce, obecnie jest już trwałym trendem. Wodę na maraton w Poznaniu dostarcza Aquanet, półmaraton w Raciborzu zaopatruje ZWiK. Dąbrowskie Wodociągi w zeszłym roku zrobiły kolejny krok, tym razem dostarczając wodę również na ultramaraton, którego trasa biegła po Pustyni Błędowskiej.
Dąbrowska woda jest przy tym nie tylko bezpieczna, ale też smaczna i zdrowa: - Woda dostarczona na Półmaraton posiada ok. 460 mg/l składników mineralnych i pochodzi z ujęć głębinowych. To właśnie z nich pochodzi 80 procent wody dostarczanej przez naszą firmę mieszkańcom, jest ona pobierana z obszarów jurajskich specjalnymi głębinowymi studniami umiejscowionymi od 55 do 150 metrów pod ziemią. Dlatego jest tak bogata w składniki mineralne, m.in. wapń, magnez, potas czy sód – tłumaczy Aleksandra Konderak, Kierownik Działu Eksploatacji Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach.

Niemal 1700 zawodników przetestowało w weekend dąbrowską wodę z kranu

W X Półmaratonie Dąbrowskim ArcelorMittal Poland wystartowało razem z imprezami towarzyszącymi (Nordic Walking) ok. 1 700 zawodników. Dąbrowskie Wodociągi zapewniły uczestnikom biegu oraz kibicom wodę do picia, która była podawana na starcie, w wyznaczonych miejscach na trasie oraz na mecie. – Myślę, że jest to akurat jedna z dobrych wód. Nie trzeba tracić i wydawać pieniędzy w sklepie, skoro tutaj w kranach jest taka naturalna woda – mówił Marcin Zagórny, drugi na mecie Polak. Dodatkowo Dąbrowskie Wodociągi jako oficjalny partner imprezy zapewniły wszystkim uczestnikom bidony na wodę wielokrotnego użytku.

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia