Wodna kurtyna dla ochłody w Dąbrowie Górniczej 

Friday, July 03, 2015 7:54:00 PM

Lato w mieście nie musi być uciążliwe, nawet w przypadku tropikalnych upałów. Przynajmniej tak jest w Dąbrowie Górniczej, gdzie stanęły 3 kurtyny wodne. To pomysł Dąbrowskich Wodociągów na ochłodę podczas fali upałów, która nadciągnęła do Polski i będzie się utrzymywać przez najbliższe dni.

Orzeźwiająca mgiełka wody

Dąbrowskie Wodociągi uruchamiają kurtyny wodne w każdy ciepły dzień lata, kiedy temperatura powietrza przekroczy 25 stopni Celsjusza. Swoim wyglądem przypominają bramę, do której możemy wejść po wodną dawkę orzeźwienia. Mgiełka z wodociągów chłodzi mieszkańców w trzech miejscach Dąbrowy Górniczej: na Placu Bema, na Placu Wolności przy Pałacu Kultury Zagłębia oraz przy wejściu do Parku Hallera. – To miejsca tłumnie odwiedzane przez dąbrowian. Szczególnie przydadzą się one przy przystankach autobusowych, gdzie promienie słońca są szczególnie uciążliwe. Nic więc dziwnego, że kurtyny cieszą się ogromnym zainteresowaniem – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Fala upałów szczególnie dokuczliwa w mieście

W maju i czerwcu pogoda nie rozpieszczała. Wyczekiwane więc upały z jednej strony podnoszą poziom endorfin w organizmie, z drugiej jednak, jeśli nie będziemy ich dawkować, mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Temperatura dochodząca nawet do 36-38 stopni Celsjusza będzie utrzymywała się co najmniej do środy, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach, zwłaszcza w mieście, gdzie duży ruch uliczny i nagrzewające się mury, asfalt i beton potęgują odczucie gorąca.

- Podczas wysokich temperatur organizm ludzki ma większe zapotrzebowanie na wodę – dorośli powinni pić 2-2,5 litra wody na dobę. Szczególnie narażone na upały są dzieci oraz osoby starsze. Wychodząc z domu nie zapominajmy o nakryciu głowy, czas spędzony na słońcu ograniczmy do niezbędnego minimum. Dobrze też zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i unikać wysiłku fizycznego. Podczas upałów może nam towarzyszyć gorsze samopoczucie, bóle głowy, obniżona sprawność – mówi Karolina Dziwak, instruktor fitness z jednego z klubów sportowych w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowska woda ochłody doda

- Woda w kurtynach wodnych pochodzi bezpośrednio z wodociągów. To ta sama woda, która płynie w kranach mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Dąbrowską wodą można się nie tylko ochłodzić w upalny dzień, ale także pić ją bezpośrednio z kranu, ponieważ jest bardzo dobrej jakości. Każdego miesiąca wykonujemy w akredytowanym laboratorium ok. 1300 badań sprawdzających jej jakość – mówi Andrzej Malinowski.

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia