Strażnik Czystej Wody

Dąbrowskie Wodociągi rozpoczęły edukacyjny projekt ekologiczny, w ramach którego 1500 dzieci z klas trzecich dąbrowskich szkół podstawowych do połowy listopada tego roku przejdzie kurs na Strażnika Czystej Wody. W jego trakcie uczniowie dowiadują się skąd bierze się woda w kranie; śledzą zmagania Maga z Władcą Ścieków a na koniec, po solidnym treningu, razem z pracownikami oczyszczalni dokonują magicznej przemiany ścieków w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

Zamiast lekcji w szkole, nietypowe zajęcia w Dąbrowskich Wodociągach – tak spędzają czas uczniowie klas trzecich dąbrowskich podstawówek. Młodzi uczniowie rozpoczynają dzień od zajęć przy multimedialnej makiecie – jedynej takiej w Polsce. Autorski projekt Dąbrowskich Wodociągów w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Maga i Władcy Ścieków, pokazuje jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie zajęć uczniowie biorą udział w interaktywnym quizie.

Strażnik Czystej Wody pije wodę z kranu

Właśnie na lekcjach w Dąbrowskich Wodociągach uczniowie przechodzą kurs na Strażników Czystej Wody. Jak zdobywają tak zaszczytny tytuł? Przede wszystkim przyswajając wiedzę z bogato ilustrowanego podręcznika, w którym Strażnik Czystej Wody zwany Magiem wyjaśnia skąd bierze się woda w kranach, czy można pić ją bez przegotowania, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety.

Magia w Dąbrowskich Wodociągach to codzienność

Ostatnią częścią zajęć w Dąbrowskich Wodociągach jest zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Młodzi chemicy, biolodzy i fizycy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwują jak działa krata i piaskownik, dowiadują się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co w oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także dlaczego bakteriom przygotowano… saunę. Wreszcie sprawdzają jak pracownicy oczyszczalni codziennie dokonują magicznej przemiany ścieków w wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło. Egzaminem końcowym jest rozwiązanie krzyżówki z hasłem i wspólny okrzyk: Piję wodę z kranu!

Kontakt:

Biuro Spółki
tel. 32 639 51 89
pr@dabrowskie-wodociagi.pl