Przedsiębiorstwa Wodociągowe spotykają się w swojej działalności z problemem nielegalnego poboru wody, czy nielegalnego odprowadzania ścieków. Wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych pozwala na szybkie wykrywania przypadków kradzieży wody. Istnieje również możliwość wykrywania nielegalnego zrzutu ścieków np. urządzeniem zadymiającym.
By zmniejszyć do minimum tego typu przypadki kradzieży, potrzebne jest również zaangażowanie wszystkich Odbiorców – skala nielegalnego korzystania z wody i bezumownego zrzutu ścieków ma wpływ na wysokość ponoszonych przez wszystkich odbiorców opłat za wodę i ścieki.
Przypominamy, iż:
z nielegalnym poborem wody mamy do czynienia w następujących sytuacjach:
- poboru wody z urządzeń wodociągowych bez uprzedniego zawarcia umowy z Przedsiębiorstwem,
- poboru wody przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.
Wykroczenia te są zagrożone karą grzywny do 5.000,00 zł
Nielegalne odprowadzanie ścieków ma miejsce w sytuacji wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych bez uprzedniego zawarcia umowy z Przedsiębiorstwem.
Nielegalne odprowadzanie ścieków jest przestępstwem i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10.000,00 zł.
Częstym przypadkiem nielegalnego poboru wody jest ingerencja w urządzenia pomiarowe, w szczególności przez stosowanie silnych magnesów w celu zakłócenia prawidłowego działania wodomierzy.
Przypominamy, iż takie działania są niezgodne z prawem i kwalifikują się jako nielegalny pobór wody, traktowany jako kradzież wody, zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 7 czerwca 2021 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Apelujemy do wszystkich odbiorców o uczciwe korzystanie z usług wodociągowych. Kradzież wody jest przestępstwem i pociąga za sobą surowe konsekwencje.
Podstawa prawna:
(art. 28 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków).