Wyłoniono zwycięzców konkursu filmowego „Piję wodę z kranu”

Morze oklasków, nieskrywany zachwyt fachowców i warsztat, którego nie powstydziliby się absolwenci filmówki. Tak wyglądała Gala Filmowa w Pałacu Kultury Zagłębia, która odbyła się 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Uroczystość była zwieńczeniem zorganizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi konkursu filmowego „Piję wodę z kranu”, do którego zaangażowano niemal 30 szkół podstawowych i gimnazjów z Dąbrowy Górniczej. Najlepszą ekipą filmową w mieście okazał się klas V ze Szkoły Podstawowej nr 18, a ich film „Piję wodę z kranu” wzbudził podziw Jury.

Konkurs filmowy to część organizowanych przez Dąbrowskie Wodociągi wielkich obchodów Światowego Dnia Wody. Za nami już dąbrowskie święto wody, w którym 11 marca w CH Pogoria bawiło się kilka tysięcy mieszkańców, a dokładnie dziś rusza 6. Edycja konkursu fotograficznego

Pij wodę z kranu, przekonują uczniowie!

Konkurs filmowy okazał się niebywałym sukcesem. Nadesłano aż 23 prace, a na samej Gali obecnych było 600 osób. Łącznie w konkurs zaangażowało się blisko tysiąc uczniów z dąbrowskich szkół.

– Muszę przyznać, że obrady Jury były bardzo burzliwe, bo i poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. To bardzo satysfakcjonujące, że konkurs spotkał się z tak dużym odzewem. To dla nas jasny sygnał, że nasz przekaz o tym jak ogromnym skarbem jest woda dociera do coraz szerszego grona młodych ludzi. Bardzo dziękuję wszystkim za udział w konkursie. – podsumował Andrzej Malinowski, Prezes Dąbrowskich Wodociągów i jednocześnie Przewodniczący Jury konkursy

Dąbrowa Górnicza filmowcami stoi

Pierwsze miejsce i nagrodę w postaci wycieczki do Centrum Wiedzy o Wodzie we Wrocławiu otrzymali uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej. Film opowiada, o zmaganiach niedocenianego ucznia, który, poprzez zbieg okoliczności, dostaje szansę na zabłyśnięcie wśród rówieśników. Szasnę, dzięki magicznemu napojowi – dąbrowskiej wodzie z kranu – wykorzystuje. Pijąc ją – Młody bohater zwycięskiego filmu – oddaje zwycięski rzut. To jednak nie wszystko co zachwyciło Jury.

– Podziw jurorów wzbudziło twórcze wykorzystanie środków wyrazu, dzięki którym powstał atrakcyjny artystycznie film. Zwraca uwagę niekonwencjonalne potraktowanie tematu, świetny scenariusz, reżyseria, dialogi, zdjęcia, montaż, oraz doskonała, spontaniczna gra aktorska. Brawo! – mówił Mieczysław Herba, operator telewizyjny, reżyser, scenarzysta i fotograf.

– Nad filmem pracowaliśmy dwa tygodnie, była to super przygoda… i trudna praca, w którą włożyliśmy mnóstwo poświęceń i czasu. Sama tematyka była dla nas nowością, bo przecież nie jest łatwo przedstawić wodę z kranu, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu – powiedziała tuż po odebraniu nagrody Agata Safalińska, uczennica z nagrodzonej klasy.

– Chcieliśmy złamać schemat bajki o kopciuszku i przenieść go w czasy współczesne – to była koncepcja wymyślona przez naszych uczniów, którzy w niezwykły sposób zaangażowali się w ten film. Warto słuchać nasze dzieci, bo tak naprawdę mają lepsze pomysły od nas – mówi Aleksandra Janikowska, nauczycielka i opiekunka grupy filmowej z SP 18, której uczniowie zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie.

Drugą nagrodę oraz wycieczkę do Planetarium Śląskiego otrzymała V klasa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

– Realizatorzy wykazali się wielką troską o jakość efektów specjalnych, zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych. Umiejętnie dobrana muzyka w doskonały sposób podkreśla nastrój scen, tworząc niepowtarzalną atmosferę filmu – uzasadnił werdykt Krzysztof Kusz, operator w Telewizji Polsat, uczestnik nagradzanych projektów filmowych takich jak „SUKNO”, „Cofnąć czas na Karskiego”, „Trzy Dwa%UHT”

Nagrodę przyznaną przez internautów otrzymali uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 8. Na film zagłosowało niemal 4000 osób.

Wodna przygoda… z obiektywem startuje 22 marca

Dziś zakończył się konkurs filmowy, a już rozpoczyna się kolejny, tym razem fotograficzny. 6 edycja Fotokonkursu Dąbrowskich Wodociągów wystartowała dokładnie dzisiaj, 22 marca. Tym razem każdy uczestnik konkursu powinien uwiecznić na fotografii swoją wodną przygodę. Najlepsze zdjęcie wystarczy tylko umieścić do 7 maja 2017 r. na stronie www.dabrowskie-wodociagi.pl Podobnie jak w poprzednich edycjach organizatorzy nie zawężają tematyki konkursu, dlatego każdy może na własny sposób przedstawić, jak rozumie hasło „Wodna Przygoda”. Zwycięska fotografia zostanie nagrodzona kwotą 2000 zł. Za drugie miejsce przewidziana jest nagroda w wysokości 1 500 zł, a za trzecie 1 000 zł. Przyznane też zostaną trzy wyróżnienia oraz nagroda internautów. Łączna pula nagród to ponad 6 tys. złotych. Regulamin fotokonkursu znajduje się na stronie Dąbrowskich Wodociągów.

Więcej informacji na stronie www.konkursfilmowy2017.dabrowskie-wodociagi.pl