Zdroje wodne w Dąbrowie Górniczej

Szykuje się kolejny, upalny tydzień. Przypominamy, że podczas spacerów po mieście możecie się schłodzić korzystając z kurtyn wodnych, ale także napić się wody z jednego z 7 zdrojów wodnych.

Cztery zdroje znajdują się w rejonie ulic: Letnia, Pustynna, Łącząca i Pogoria.

Trzy zdroje zlokalizowane na ul. Pogoria – Rybaczówka, Łosień oraz Plac Hutnika ul. Kasprzaka.

LokalizacjaZdjęcieMapa
Ul. Letnia – okolice Centrum Sportów wodnych i Letnich
Skrzyżowanie ulicy ul. Św. Antoniego
z ul. Pogoria
ul. Łącząca nr 24-28DSCN0296
Błędów ul. Pustynna 128
Ul. Pogoria – okolice parkingu przy plaży RybaczówkaDSCN0299
Łosień ul. Ząbkowicka a PocztowaDSCN0292
Plac Hutnika ul. KasprzakaImage

Wszystkie wymienione punkty podlegają pracom eksploatacyjnym:

  • Przed uruchomieniem zazwyczaj w kwietniu lub maju, zdroje poddawane są przeglądom technicznym oraz czynnościom konserwacyjnym polegającym na mechanicznym czyszczeniu oraz płukaniu przyłącza i zdroju wodą oraz wodą z normatywną dawką podchlorynu sodu tj. 0,3mg/l.
  • Po zakończonych pracach eksploatacyjnych, w ramach monitoringu operacyjnego pobierane są próbki wody do badań. Zakres badań obejmuje następujące parametry: fizykochemiczne – temperatura, barwa, mętność, pH, przewodność elektryczna właściwa, chlor wolny, mangan ogólny, żelazo ogólne, twardość ogólna, siarczany, chlorki, mikrobiologiczne – bakterie grupy coli, Escherichia coli, Enterokoki kałowe, ogólna liczba mikroorganizmów w 220C .
  • W okresie użytkowania zdroje są raz w miesiącu przepłukiwane wodą, a końcówki oraz misy dezynfekowane płynem odkażającym.
  • Zdroje z ul. Pustynnej, Łączącej i Ząbkowickiej pracują cały rok (zabezpieczenie dostępu do wody dla mieszkańców nie posiadających przyłącza wodociągowego), natomiast pozostałe jesienią (wrzesień) są ponownie dezynfekowane i zakręcane za zasuwie celem zabezpieczenia przed sezonem zimowym.

Plan sytuacyjny zdroje uliczne