Piję wodę z kranu

Piję wodę z kranu – Jestem Eko !

 • Picie wody z kranu jest bardzo ekologiczne. Chronimy środowisko, nie zwiększając produkcji plastikowych butelek
 • Woda z kranu jest czysta i bezpieczna. Nie zawiera bakterii chorobotwórczych, więc nie trzeba jej gotować, można pić ją prosto z kranu. Nad jej jakością czuwa akredytowane laboratorium Dąbrowskich Wodociągów i sanepid
 • Woda z kranu zawiera składniki mineralne niezbędne do życia każdego człowieka, w tym wapń, magnez, sód i potas. Suma składników mineralnych to 464 mg/l
 • Woda z kranu jest tańsza niż butelkowana – 1,5 litra wody w Dąbrowie Górniczej kosztuje 1 grosz

Skąd się bierze woda w kranie?

Woda, która płynie w dąbrowskich kranach w ponad 80% pochodzi z ujęć głębinowych zlokalizowanych w Ujejscu, Trzebiesławicach, Ząbkowicach i Łazach Błędowskich.  Wydobywana jest ze studni, które sięgają nawet 150 metrów pod ziemię. Woda ta pochodzi z obszaru jurajskiego, dlatego jest bogata w cenne składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez. Woda po wydobyciu ze studni trafia do sieci wodociągowej, skąd rurami w budynkach płynie wprost do naszych kranów.

Twarda woda, zdrowa woda

Aby prawidłowo funkcjonować, organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych. Niezbędne do życia są makroskładniki typu: sód, potas oraz wapń i magnez. Niedobory wapnia i magnezu można uzupełniać poprzez picie wody zawierającej te pierwiastki i taką właśnie wodę mają w kranach mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Warto podkreślić, że właśnie wapń i magnez stanowi o twardości wody. Im więcej tych składników mineralnych, tym bogatsza woda i jednocześnie twardsza.
Twardość wody nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, pomimo że jest niepożądana ze względów gospodarczych, gdyż powoduje osadzenie kamienia w urządzeniach grzewczych. Przygotowanie czy podgrzanie wody powoduje wytrącenie części minerałów w postaci kamienia, co zmiękcza wodę, ale powoduje też pogorszenie składu mineralnego. Z tego powodu lepiej pić wodę prosto z kranu.

Jakość wody

Jakość wody dostarczanej mieszkańcom Dąbrowy Górniczej jest regularnie badana w nowoczesnym laboratorium Dąbrowskich Wodociągów. Laboranci wykonują miesięcznie ok. 1300 analiz próbek wody, które pobierane są na początku, w środku i na końcu sieci wodociągowej. W laboratorium oznacza się różne parametry jakościowe wody, a także wykonuje badania smaku i zapachu wody.
Informacja o jakości wody co miesiąc publikowana jest na naszej stronie internetowej i stanowi ważne źródło informacji odnośnie fizykochemicznej, sensorycznej oraz mikrobiologicznej jakości wody w poszczególnych dzielnicach Dąbrowy Górniczej.

Parametry wody z ujęcia głębinowego w Ujejscu

Suma składników mineralnych: 464,3 mg/l

 • Anion wodorowęglanowy (HCO₃⁻) 285,5 mg/l
 • Anion fluorkowy (F¯) 0,1 mg/l
 • Anion siarczanowy (SO42-) 47,00 mg/l
 • Anion chlorkowy (Cl-) 14 mg/l
 • Kation magnezowy (Mg2+) 31,00 mg/l
 • Kation wapniowy (Ca2+) 82,00 mg/l
 • Kation sodowy (Na+) 4,81 mg/l
 • Kation potasowy (K+) <1,0 mg/l

 

Kampania “Piję wodę z kranu”

Branża wodociągowo – kanalizacyjna zrobiła potężny skok technologiczny. Wodę z kranu można pić bez żadnych obaw. Pozostało więc zrobić tylko jeden krok – przekonać ludzi do tego by znowu zaczęli pić wodę z kranu. Dlatego też chętnie promujemy hasło „Piję wodę z kranu” podczas organizowanych wydarzeń w mieście oraz własnych kampanii społecznych.

Półmaraton Dąbrowski Arcelor Mittal Poland oraz Biegu Skrzata
Dąbrowskie Wodociągi w ramach kampanii „Piję wodę z kranu” już po raz drugi zapewniły wszystkim zawodnikom i kibicom Półmaratonu Dąbrowskiego oraz Biegu Skrzata wodę. Zastąpiła ona wodę butelkowaną bo jest bezpieczna, zdrowa i smaczna. Woda do kilku punktów na trasie trafiła wodociągami ze specjalnych studni czerpiących wodę z jurajskich pokładów 100 metrów pod ziemią. Na trasie biegu znajdowało się kilka stanowisk z wodą, gdzie sportowcy mogli uzupełnić płyny. W ramach współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej rozdanych zostało 1400 bidonów. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem sportowców z całej Polski i dużym zainteresowaniem mediów.

 

Cross Maraton, Półmaraton Suhara oraz Sztafeta Leśne Harce na Pustyni Błędowskiej
Po raz pierwszy w historii nasza firma dostarczyła wodę prosto z sieci ustawiając na Pustyni Błędowskiej punkty z wodą pitną oraz kurtyny wodne. Dąbrowskie Wodociągi – jako główny partner – wsparły 3 edycję Cross Maratonu Pustyni Błędowskiej i Półmaratonu Suhara, które odbyły się 14 sierpnia w Dąbrowie Górniczej.

Cross Maraton Pustyni Błędowskiej to jeden z najbardziej wymagających biegów w regionie. Sami zawodnicy określają go czterema słowami: pot, krew, łzy i piasek… wszędzie mnóstwo piasku. Nie dziwi zatem, że w tak trudnych warunkach łyk wody prosto z kranu i chwila ochłody pod kurtyną wodną były dla biegaczy niczym zbawienie. Dąbrowskie Wodociągi jako główny partner wydarzenia ufundowały także bidony na wodę dla wszystkich biegaczy.

 

Stoiska serwujące wodę z kranu oraz kurtyny wodne
Latem, na terenie Dąbrowy Górniczej, stworzyliśmy stoiska serwujące wodę z kranu oraz kurtyny wodne. Uruchamiane są w każdy ciepły i słoneczny dzień lata. Kurtyny cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ przynoszą ochłodę, zmniejszając uciążliwość promieni słonecznych. Na stoiskach serwowana jest woda pochodząca bezpośrednio z wodociągów – ta sama, która płynie w kranach dąbrowskich mieszkań.
Darmową i orzeźwiającą wodę można otrzymać na stoisku Dąbrowskich Wodociągów zlokalizowanym przy plaży jednego z najpopularniejszych zbiorników wodnych w województwie śląskim. To właśnie tam, przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogorii 3 przez 7 dni w tygodniu, w godz.: 10-18 rozdawana jest woda. Natomiast kurtyny wodne zlokalizowane są w trzech miejscach: na Placu Wolności przy Pałacu Kultury Zagłębia, przy wejściu do Parku Hallera oraz na Placu Bema (7 dni w tygodniu).

Kontakt:

Biuro Spółki
tel. 32 639 51 89
pr@dabrowskie-wodociagi.pl