Industriada 2015 w Dąbrowskich Wodociągach 

Thursday, June 18, 2015 1:17:00 PM

W tym roku po raz pierwszy w historii Inudstriady fani techniki odwiedzili Oczyszczalnię Ścieków „Centrum” w Dąbrowie Górniczej. Była to tym samym jedna z nietypowych atrakcji na szlaku zabytków techniki. Na zwiedzających czekały liczne atrakcje, takie jak zwiedzanie nowoczesnej oczyszczalni, multimedialna walka Maga z Władcą Ścieków czy też konkursy wiedzy z nagrodami.  

13 czerwca odbyła się kolejna edycja największego jednodniowego festiwalu kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie pierwsza, w której uczestniczyły Dąbrowskie Wodociągi. To duża atrakcja w programie tegorocznej Industriady, gdyż zwiedzający mogli od środka zobaczyć najnowocześniejszy budynek tego typu w regionie, dowiedzieć się, co się dzieje z wodą, którą zużywamy w swoich domach, jak wygląda proces oczyszczania ścieków, po co na oczyszczalni hodowane są specjalne kultury bakterii, do czego służą komory fermentacyjne i dlaczego ściekom przygotowano saunę.

Sporo atrakcji przygotowano też dla najmłodszych, wśród nich animowany film. Nie był on jednak wyświetlany na ekranie, a na interaktywnej makiecie multimedialnej, jedynej takiej w województwie śląskim. Jest ona autorskim projektem Dąbrowskich Wodociągów, które w ten nietypowy sposób edukują dzieci i młodzież. Film na przykładzie animowanych postaci Maga i Władcy Ścieków pokazuje jak dbać o środowisko i jak działa oczyszczalnia ścieków. W ostatnich miesiącach zmagania animowanych postaci zobaczyło już kilka tysięcy najmłodszych.

– Razem z rodziną postanowiliśmy wybrać się wspólnie na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków „Centrum”, ponieważ była to niepowtarzalna okazja do podpatrzenia, co się dzieje z wodą, którą na co dzień używamy do różnych czynności jak np. pranie czy mycie naczyń. Dodatkowo nie tylko nasze dzieci, ale także my dorośli poprzez zabawę z makietą multimedialną mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda proces oczyszczania wody, jak ścieki zamieniają się w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło, a co najważniejsze zrozumieć, dlaczego woda jest tak cennym dobrem i dlaczego musimy ją chronić i oszczędzać – mówiła Pani Małgorzata, mieszkanka Dąbrowy Górniczej.

Oczyszczalnia ścieków „Centrum” budzi duże zainteresowanie mieszkańców regionu. Można się było o tym przekonać nie tylko podczas tegorocznej Industriady. Obiekt poza bogatą historią sięgającą lat 60 XX wieku, jest obecnie, po modernizacji, jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Dzięki atrakcjom dla najmłodszych jest też ważnym punktem na ekologicznej i edukacyjnej mapie województwa śląskiego.

Tegoroczna Industriada w Dąbrowie Górniczej przyciągnęła nie tylko mieszkańców naszego regionu. Dąbrowskie Wodociągi odwiedzili również mieszkańcy Kielc i Opola. Podczas zwiedzania Oczyszczalni Ścieków „Centrum” uczestnicy mieli również okazję skosztować wody z kranu. Spółka w ramach akcji „Piję wodę z kranu” przekonuje, że dąbrowska woda jest bardzo dobrej jakości i nadaje się do picia prosto z kranu.

 

     
PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia