Przygotuj instalację wodociągową na zimę

wodomierz owinięty szalikiem

Co roku służby techniczne Dąbrowskich Wodociągów interweniują, przywracając dopływy wody do domów, ze względu na zamarznięte rury.

Takie sytuacje są najbardziej nieprzyjemne dla samych domowników. Bo jak tu zrezygnować z porannej kawy, nie umyć zębów, czy zrezygnować z gorącego prysznica? Żeby temu zapobiec warto być mądrym przed szkodą. Zwłaszcza, że zbagatelizowany problem potrafi doprowadzić do pęknięcia rur i zalania mieszkania.

Najbardziej narażonymi, bo też najbardziej wrażliwymi na zamrożenie w instalacji wodociągowej są wodomierze oraz reduktory ciśnienia. Dlatego podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać jest aby temperatura w pomieszczeniu z zestawem wodomierzowym nie była niższa niż 4º C.

Jak się okazuje, nie jest to takie proste. Podczas fali mrozów wystarczy niezamknięte okno w piwnicy, niedomykająca się brama garażowa, albo uchylone drzwi dla kota nocą, by rano instalacja doprowadzająca wodę była zamarznięta. Najczęściej właśnie w piwnicach i garażach zlokalizowane są wodomierze. To one, zazwyczaj odkryte, narażone są najbardziej na zamarznięcie.

Często też przyłącza wodociągowe do budynków są ułożone w strefie przemarzania gruntu, która dla południowej Polski jest na głębokości 1,20 m. Brak warstwy śnieżnej i silne mrozy powodują zamrożenie wody w płytko położonych rurach wodociągowych.

5 kroków do właściwego zabezpieczenia instalacji

Najczęstszym powodem braku wody podczas zimy jest niezabezpieczenie instalacji wewnątrz budynków, wodomierza lub przyłącza wodociągowego. Takie zabezpieczenie jesteśmy w stanie wykonać własnymi siłami. Co ważne, raz wykonane powinno spełniać swoje funkcje przez kilka lat.

  1. Rury najlepiej zabezpieczyć materiałami izolacyjnymi takimi jak: wełna mineralna, otulina z pianki, maty słomiane lub stosować czasowe ich dogrzewanie.
  2. Studnia: gdy wodomierz umieszczony jest w studni należy odpowiednio ocieplić jej strop. Doskonale sprawdza się tutaj styropian lub wełna mineralna, którą możemy kupić w sklepie budowlanym. Wełnę umieszczamy w bawełnianym worku, którym przykrywamy studnię. Zwróćmy również uwagę, aby studnia w okresie mrozów była dokładnie zamknięta.
  3. Pamiętajmy, by zamknąć dopływ wody do nieużywanych w okresie zimy instalacji w ogrodzie, na działce czy w domkach letniskowych. Najlepiej opróżnić też instalację z wody.
  4. Nie zapomnijmy przed kilkudniowym wyjazdem ustawić ogrzewania na poziomie zapewniającym dodatnią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie instalacja jest napełniona wodą.
  5. Problemów nie powinna sprawić instalacja kanalizacyjna. Większej średnicy rury nie zamarzną, chyba, że są niedrożne. Dlatego warto sprawdzić drożność instalacji zanim przyjdą naprawdę silne mrozy.

Instalacja zamarzła. Co zrobić w takiej sytuacji?

  1. Jeżeli dojdzie do zamarznięcia instalacji wodociągowej powinniśmy ją ogrzać podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczeń używając grzejników czy dmuchaw elektrycznych.
  2. Zaczynamy od końców rury, nie od środka. Wtedy ogrzewanie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze.
  3. Zabronione jest polewanie rur i wodomierza gorącą wodą czy używanie palników acetylenowych, ponieważ grozi to zniszczeniem instalacji i urządzenia pomiarowego.
  4. Jeśli po kilku godzinach nic się nie zmieni, wtedy powinniśmy bezzwłocznie zgłosić ten fakt do pogotowia wodociągowego pod numerem 994.

Zdecydowana większość przedsiębiorstw wodociągowych świadczy odpłatnie usługi odmrażania i wymiany niedziałających wodomierzy. W Dąbrowskich Wodociągach do odmrażania rurociągów stosowane są dwie metody, w zależności od materiału z jakiego wykonane są przyłącza. W przypadku rur ze stali ocynkowanej używany jest agregat elektryczny, natomiast gdy są to rury z polietylenu wprowadza się do środka rury wodę pod ciśnieniem.