Relacja z obchodów Światowego Dnia Wody

Fundacja „Godne Życie”

Podopieczni fundacji już po raz trzeci mogli wziąć udział w obchodach Dnia Wody. Tak, jak w latach ubiegłych było wesoło, gwarnie, kolorowo i sympatycznie. W zajęciach uczestniczyli i najmłodsi i osoby już zupełnie dorosłe (ok. 80 wychowanków), które pełniąc rolę starszego rodzeństwa pomagały młodszym w wykonywaniu trudnych konkurencji. Zajęcia w trzech fundacyjnych placówkach I (przy ul. Gwardii Ludowej 107), II - (przy ul. Prusa 3) oraz III (przy ul. Królowej Jadwigi 8) - zajęcia odbyły się w piątek 21 marca po południu. W placówce I w obchody włączyło się dąbrowskie Stowarzyszenie "Ziemia i my".  Fundacyjną „specjalnością” jest Olimpiada Sportów Niecodziennych, przeprowadzono w wydaniu wodnym w placówce I. Odbył się m.in. wyścig kelnerów z kubkami wody na tackach. Było dużo chlapania i jeszcze więcej śmiechu. Równie dobrej zabawy, ale i tężenia szarych komórek nie zabrakło w placówce II przy okazji rozwiązywania „Wodnych łamigłówek”. Natomiast na naukę poprzez zabawę mogli liczyć wszyscy ci, którzy odwiedzili w tym dniu placówkę III, ponieważ zamieniła się ona w Małe Laboratorium, z licznymi stanowiskami, gdzie można było na własne oczy podejrzeć tajniki zwykłej na pozór wody. Były też gry planszowe przygotowane przez najmłodszych. Klamrą spinającą wszystkie zabawy uczestników Fundacji było uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców oraz upominków wszystkim biorącym udział w grach i konkurencjach.

Zobacz zdjęcia - Fundacja "Godne Życie" - placówka I

Zobacz zdjęcia – Fundacja „Godne życie” – Placówka II

Zobacz zdjęcia – Fundacja „Godne życie” – Placówka III

Świetlica Środowiskowa „Antoniów”

Podopieczni antoniowskiej placówki już po raz trzeci mieli okazję wspólnie świętować Światowy Dzień Wody. W tym roku uczestniczyło w nim blisko 30 osób. W piątek  21 marca po południu wszyscy świetnie się bawili. Najpierw odbyła się  prelekcja "Czym jest woda i energia?", następnie miała miejsce zabawa „Wodny odgłos” i „Taniec Fal”. Wykonano też doświadczenie „Gdzie szybciej”, kolejna była "wodna" wyklejanka i konkurs plastyczny „Co może woda”. 

Zobacz zdjęcia – Świetlica Środowiskowa „Antoniów”

Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie

Świetlica i klub sportowy zadbały, by obchody były naprawdę interesujące.  21 marca najpierw odbyła się pogadanka  „Woda i energia”, (towarzyszył jej występ taneczny „Tańczące kropelki”) potem wychowankowie świetlicy wzięli udział w konkursach „Wyścigowy tor kropelkowy” i „Coś z niczego”. W kolejnym konkursie dwuosobowe zespoły układały loga Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.  Odbyła się też wystawa prac plastycznych, które powstały na konkurs plastyczny  „Woda i energia”.

Zobacz zdjęcia - Świetlica Środowiskowa i LKS „Tęcza” w Błędowie

Miejska Biblioteka Publiczna

Jak co roku, w obchody włączyła się również dąbrowska Miejska Biblioteka Publiczna wraz z podlegającymi jej filiami. Od 1 lutego do 12 marca uczniowie podstawówek z terenu miasta mogli nadsyłać swoje pocztówki na konkurs pt. „Woda – źródło życia i energii”. Wpłynęło ponad 50 prac. Wykonano je np. techniką kolażu, pastelem, farbami plakatowymi i kolorowymi kredkami. Wyobraźni najmłodszym nie brakowało. Nie zabrakło też zabawnych wierszyków. Prace przedstawiały: kropelki wody, jeziora Pogoria, a nawet... Pustynię Błędowską (jako przykład tego, czym grozi nam susza). Zwycięzcami konkursu zostali w grupie klas 1-3 - Mateusz Parys, Paulina Czekaj, Maciej Firut, w grupie klas 4-6: Wiktoria Drużyńska, Sandra Szlęzak i Sandra Anioł. Nagrody w konkursie zostały wręczone 21 marca. Nagrodzono nie tyko zwycięzców, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i zabawne gadżety. To nie koniec obchodów w bibliotece. Kolejne środy marca, po południu odbywało się też głośne czytanie edukacyjnych "Opowieści o wodzie”.
Natomiast 28 marca o godz. 10 Biblioteka i Dąbrowskie Wodociągi zaprosiły na wspaniałe Widowisko Naukowe „Uwaga monotlenek diwodoru” ponad 100 uczniów z SP nr 30, 16, 3, 20. Z najmłodszymi widzami spotka się ekipa Pana Korka czyli "poważni" naukowcy i pedagodzy. Będą ciekawe eksperymenty, piosenki, wiele śmiechu i... chlapanie wodą.
Monotlenek diwodoru (w skrócie DHMO) jest bezbarwny, bezwonny, nie ma smaku i może być bardzo niebezpieczny dla ludzi. Naukowcy na całym świecie wykryli jego ogromne ilości w jeziorach, rzekach i morzach... Jego wykorzystanie na scenie wymagało zgody władz miasta.
- Będziemy m.in. podwyższać ciśnienie, zmieniać temperaturę i obniżać napięcie powierzchniowe tej substancji. Mamy także nadzieję, że nie zabraknie odważnych pomocników podczas badania właściwości monotlenku diwodoru - podkreślają realizatorzy spektaklu.

Zobacz zdjęcia - Miejska Biblioteka Publiczna

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej 

Dąbrowski MOPT, chętnie promujący twórczość młodych artystów już w ub. roku nagrał płytę (sponsorem nagrania były Dąbrowskie Wodociągi) wychowanków ośrodka wykonujących piosenki poświęcone... wodzie. Pojawiły się tu ciekawe aranżacje "W czasie deszczu dzieci się nudzą" i wielu innych znanych utworów o podobnej tematyce. Na płycie znalazł się też utwór Dawida Podsiadło, piosenkarza, wychowanka placówki i zwycięzcy serii "X Factor" w 2012 roku. Płyta cieszyła się wielkim powodzeniem. W tym roku z okazji Światowego Dnia Wody dla miłośników sztuk plastycznych, dużych i małych, zorganizowano cykl warsztatów artystycznych - ceramiki i rysunku. Prace to piękne przedmioty użytkowe (m.in. bogato zdobione talerze), tkaniny artystyczne i rysunki.

Zobacz zdjęcia - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej

Zespół Szkół Specjalnych nr 6 i Zespół Szkół Sportowych - Klub Ekologiczny 4H

W tym roku szczególnie wyróżnił się Zespół Szkół Sportowych i działający tam Klub Ekologiczny 4H. Tym razem grupa blisko 20 uczniów z Zespołu Szkół Sportowych pojechała do wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych nr 6, by ich rozbawić, dodać energii i przekazać cenną wiedzę o wodzie. Odbył się więc, konkurs recytatorski „Wodą pisane”, przygotowano Laboratorium Wody z ciekawymi doświadczeniami. Potem zorganizowano konkurs plastyczny „Wodą malowane” i kalambury wodne. Na scenie wystąpił też zespół muzyczny działający przy Zespole Szkół Sportowych "A'vista" śpiewając o... wodzie.

Zobacz zdjęcia - Zespół Szkół Specjalnych nr 6 i Zespół Szkół Sportowych - Klub Ekologiczny 4H

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Strzemieszycach

W SP Nr 5 w Strzemieszycach było i wesoło, i artystycznie, ale nie zabrakło też zachęty do łamania głowy. W obchody zaangażowała się cała społeczność szkolna. Zorganizowano je już po raz trzeci (coroczne spotkania z wodną tematyką sprawiają, że uczniowie zaczęli wiele uwagi przywiązywać do spraw ekologii). W tym roku obchody trwały 3 dni. 19 marca przeprowadzono ciekawe    konkursy wiedzy o wodzie dla klas starszych i młodszych. 20 marca na szkolnych korytarzach pojawiły się piękne prace plastyczne, które powstały pod hasłem „Oszczędzamy wodę i energię” i „Z energią chronimy środowisko”. W piątek odbyły się konkurs piosenki ekologicznej i konkurs instrumentalny oraz uroczysty apel. Na zakończenie uczniowie otrzymali nagrody, wyróżniono w ten sposób, nie tylko najlepszych.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Strzemieszycach

Szkoła Podstawowa i Przedszkole Nr 28 w Okradzionowie

W tym roku również obydwie placówki zorganizowały wspólne obchody. 21 marca odbyła się prezentacja „Życiowa podróż kropelki” i zwiedzanie młyna wodnego i działającej obok elektrowni wodnej Sławomira Skwary. Odbył się też spacer do "Źródełka" znajdującego się w Okradzionowie. (W ub. roku zwiedzano elektrownię wodną Władysława Freya w Okradzionowie). Uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w warsztatach wodnych, następnie odbył się Quiz „Super hydrologa szkoły”. Super hydrologów wybrano w dwóch kategoriach klas starszych 4-6 i młodszych 1-3. Przedszkolaki z kolei wykonywały doświadczenia wodne i tworzyły plakaty „Morskie otchłanie” (przedstawiano barwnych mieszkańców mórz i oceanów). W kolejnym punkcie obchodów cała społeczność SP i Przedszkola obejrzała spektakl w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej do piosenki "Przygody kropelki Elki".

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa i Przedszkole Nr 28 w Okradzionowie

Szkoła Podstawowa Nr 35 z oddziałem przedszkolnym w Trzebiesławicach

W tym roku placówki organizowały obchody wspólnie. Atrakcji nie brakowało.  Od 1 do 20 marca trwał konkurs plastyczny – „Polaku młody nie marnuj wody”, który pozwalał zaprezentować kreatywność i wyobraźnię młodych ludzi. W piątek 21 marca w Szkole Podstawowej  uczniowie tworzyli plakat wielkogabarytowy „Bez wody nie ma życia”. Efekt był naprawdę imponujący, ale to nie był koniec wodnych atrakcji! Zaprezentowano inscenizację „Najnowszy krzyk mody to oszczędzanie wody” i Laboratorium Wody. Z kolei w Przedszkolu odbyła się prezentacja - "Znaczenie wody dla życia" i zaśpiewano piękną (edukacyjną) piosenkę „Mamo tato wolę wodę”. Były też zabawy badawcze, zabawa ruchowa „Małe chmurki i duże chmury” i praca plastyczna „Kolorowe parasolki”

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa Nr 35 z oddziałem przedszkolnym w Trzebiesławicach

Szkoła Podstawowa nr 10

W SP nr 10 wodne zajęcia były także ciekawe. Zorganizowano konkurs plastyczny (klasy 1-3 i 4-6), zajęcia warsztatowe - "Woda w przysłowiach i wierszach polskich poetów" oraz przygotowanie grafik, map i prezentacji na tematy ekologiczne. 18 marca w szkole odbył się ciekawy "Turniej wiedzy o wodzie". 20 marca zorganizowano natomiast uroczysta akademię także poświęconą tematyce ochrony środowiska, wody i oszczędzaniu cennej energii. Na zakończenie obchodów rozstrzygnięto konkursy, a ich zwycięzcy i uczestnicy  otrzymali upominki.

Zobacz zdjęcia - Szkoła Podstawowa nr 10

Przedszkole nr 1

Świetnie bawili się także uczestnicy zajęć w Przedszkolu nr 1. Zajęcia rozpoczęły się już 21 marca rano i trwały do południa. Każda z grup realizowała swój program. Grupa Smerfów miała zajęcia twórcze „Jestem małą kropelką wody”, grupa Delfinków wykonała cykl doświadczeń „Woda źródłem życia”, Grupa Muchomorków wzięła udział w quizie „Woda jest niezbędna do życia” i warsztatach plastycznych. Kubusie i Syrenki zastanawiały się jak ratować  Ziemię, a Gumisie omawiały temat "Woda to życie". Tygryski wspólnie wykonały makietę „Dokąd biegnie woda” o podróży wody ze źródła w górach do morza.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 1

Przedszkole nr 10

Tu zajęcia rozpoczęły się rozmowami na temat sympatycznego wiersza o obiegu wody w przyrodzie pt. „Jak powstaje kropla wody”. W czasie Wodnego Koncertu dźwięki wydobywano z pojemniczków wypełnionych w różnym stopniu wodą.  Maluchy wysłuchały też wierszyka B.Szelągowskiej "Nasza woda". W grupach przygotowano prace plastyczne pod hasłem „Woda – to życie”. Zabawa ruchowa nosiła ciekawą i tajemniczą nazwę „Błyskawica – grzmot” w czasie której najmłodsi klaskali, tupali i rozwijali rączki w piękną tęczę. Mocno edukacyjny charakter miała pogadanka „Co robić, aby nasze rzeki były czyste?”, po której dzieci składały obietnicę: "My mali strażnicy Przyrody, Ziemio dziś obiecujemy Tobie, (...) chronić Twe morza i wody, nie zanieczyszczać przyrody, dbać o zwierzęta rośliny, nie znęcać się nad nimi"...

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 10

Przedszkole nr 13

Mali uczestnicy wodnych warsztatów zajęcia rozpoczęli od analizy żywiołu wody zastanawiając się, gdzie występuje w przyrodzie, dlaczego ludzie, zwierzęta i rośliny nie mogą bez niej istnieć i czemu jej siła bywa niszczycielska.  Następnie odbył się quiz - Co żyje w wodzie? Rozwiązywanie zagadek dzieci poparły ilustracjami. Wykonywano też wodne doświadczenia, robienia fal na powierzchni wody, tonięcia przedmiotów itd. Nie zabrakło też zajęć plastycznych.

Zobacz zdjęcia - Przedszkole nr 13

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 25 w Ujejscu

Przedszkolaki bardzo dobrze się bawiły najpierw wspólnie wysłuchano Opowiadania o wodzie, potem  była Zabawa „Pada deszczyk” i "Wodny tor przeszkód". Nie zabrakło zabawy "Słonko - deszczyk" z użyciem chust klanzy (chusta klanza to przypominająca tęczowy spadochron chusta animacyjna dla najmłodszych).  Opiekunowie przygotowali dla milusińskich także liczne wodne zagadki  oraz wspólne ilustrowanie „Przygody kropli wody”.

Zobacz zdjęcia - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 25 w Ujejscu

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 26 w Łośniu

W czwartek zebranych w Przedszkolu gości powitał występ Grupy Biedronki, która zaprezentowała teatrzyk pt. "Kropelka". Przedstawienie bardzo się podobało. Obejrzały je Krasnoludki, Słoneczka i Pszczółki.  Potem gospodarze spotkania Biedronki zadawały zagadki i prezentowały rymowanki. Były też zabawy z chustą animacyjną - "Falowanie morza" i zabawy badawcze. Dzieci  budowały filtr wody, robiły wyścigi papierowych łódek, tańczyły przy muzyce, transportowały wodę w różnych przedmiotach. Uczono się też rymowanki: "dziś w przedszkolu mamy modę, dzieci oszczędzają wodę, wszyscy zawsze pamiętają, krany mocno zakręcają, aby woda nie kapała i do zlewu uciekała. Układano też wspólnie puzzle.

Zobacz zdjęcia - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 26 w Łośniu

PWiK Dąbrowa G�rnicza

Internetowe Biuro Obs�ugi Klienta
Pogotowie Wodno kanalizacyjne 994
© 2006 - 2018 Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Dąbrowa Górnicza
Dom mediowy Pimedia