Młodzi filmowcy nagrodzeni

W Światowy Dzień Wody – w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się Gala Filmowa, w trakcie której poznaliśmy laureatów konkursu. Najlepszą ekipą filmową w mieście okazała się klasa IVa ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Kamera: akcja!

Rywalizacja była zacięta, ale zabawa przy tym znakomita. Zakończył się konkurs filmowy „Woda w roli głównej”, który Dąbrowskie Wodociągi po raz trzeci zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie włożyli dużo serca w tworzenie filmów o tematyce wodnej, dlatego wybór tych najlepszych był bardzo trudny.

Poziom konkursu był niezwykle wysoki. Uczniowie nadesłali niezwykłe filmy z wodą w roli głównej. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością, ciekawą interpretacją tematu oraz dużymi zdolnościami filmowymi. To był prawdziwy pokaz dąbrowskich talentów! – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów i przewodniczący jury konkursu.

Woda w roli głównej

Konkurs filmowy wygrała klasa IVa ze Szkoły Podstawowej nr 3.  W swoim filmie przedstawiła przygody Dąbrowskiego Akłamena, który przy pomocy wody pomaga uczniom szkoły w trudnych sytuacjach i przekonuje ich, że woda jest zdrowa. – Członkowie jury wskazali w uzasadnieniu swojej decyzji na oryginalny pomysł, nawiązujący do stylistyki komiksu, dobry scenariusz z mnóstwem znakomicie zrealizowanych scen, wspaniałą obsadę i niezapomnianą grę aktorską – mówi Mieczysław Hebra, reżyser, scenarzysta i fotograf.

Wymyśliliśmy superbohatera związanego z wodą. Akłamen podobny jest do bohaterów z bajek. I tak jak w bajkach ratuje on ludzi i świat. W naszym filmie pomaga on potrzebującym podając wodę z kranu –  opowiada Mateusz Karkoszka uczeń ze zwycięskiej klasy.

Drugie miejsce zajęła klasa Vb ze Szkoły Podstawowej nr 18. W nagrodę uczniowie pojadą do Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie. – Jury doceniło twórcze nawiązanie autorów filmu do klasycznej bajki o Czerwonym Kapturku oraz umiejętne wplecenie do powszechnie znanej fabuły wątku dotyczącego wody i dąbrowskich wodociągów – ocenia Mieczysław Herba.

Na ostatnim stopniu podium uplasowała się klasa VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6.  W nagrodę uczniowie wybiorą się całą klasą do kina na wybrany przez siebie film. –  Chcieliśmy pokazać jak ważna jest woda w życiu. Marnujemy ją codziennie podczas mycia zębów czy naczyń. A przecież są miejsca na ziemi, gdzie wody brakuje – mówi Oliwia Sęk z klasy VI.

Dodatkowo jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia, które powędrowały
do klasy IIIf Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz klasy VIIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7. Uczniów nagrodzili również internauci. Za najciekawszy uznali film Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.

Konkurs filmowy organizowany przez Dąbrowskie Wodociągi ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży roli wody w życiu człowieka, wody jako bogactwa natury, dostępności wody i ochrony zasobów wodnych. Ponadto wartością dodaną jest rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej wśród uczniów.

Prace oceniali: Mieczysław Herba – reżyser, scenarzysta i fotograf, współautor scenariusza do filmu „Pogoda na jutro” w reż. Jerzego Stuhra oraz Krzysztof Kusz – autor zdjęć do filmu „Zenon” w reż. Huberta Klimko-Dobrzanieckiego i projektów telewizyjnych w TVP, TVN, Polsat oraz agencji Reuters i Tv Polvision w USA.