Tłumy Dąbrowian świętowały Światowy Dzień Wody

Uśmiechnięte kropelki, koniki morskie, prehistoryczne ryby, a nawet… pokemony przyozdobiły setki parasoli i ekologicznych toreb, które podczas obchodów Światowego Dnia Wody zaprojektowały i własnoręcznie pomalowały dzieci. Tysiące mieszkańców Zagłębia bawiły się też na koncercie dąbrowskich talentów i podczas wielu konkursów z nagrodami. I choć w sobotę 11 marca niebo nad miastem było przejrzyste i bezchmurne, to nad całą Dąbrową Górniczą królowało morze rozłożonych, efektownych parasoli. Święto wody już po raz 8 zorganizowały Dąbrowskie Wodociągi.

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic

Obchody Światowego Dnia Wody zawitały do Dąbrowy Górniczej już po raz ósmy. Zorganizowane przez Dąbrowskie Wodociągi uroczystości i atrakcje były przede wszystkim pokazem nieograniczonej i niczym nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni, w której woda – nasz największy skarb – ma swoje miejsce. 11 marca galeria handlowa w centrum miasta pękała w szwach.

– Cieszymy się, że akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Właśnie dzięki takim wydarzeniom poprzez zabawę staramy się już od najmłodszych lat uświadamiać mieszkańców, jak ważna jest ochrona otaczającej nas przyrody – powiedział Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Autorzy najbardziej kolorowych i ciekawych parasoli oraz zwycięzcy konkursów dotyczących wody zostali nagrodzeni przez Dąbrowskie Wodociągi upominkami. – Razem z naszymi synami staramy się spędzać aktywnie wspólny czas weekendami. Dlatego szukamy właśnie takich edukacyjnych wydarzeń, na których nasze pociechy mogą dowiedzieć się czegoś więcej o świecie. Za rok na pewno znowu tu będziemy – mówiła Karolina, mama 7-letniego Rafała i 10-letniego Łukasza.

Pasję tworzenia uświetniły wszystkim występy utalentowanych wokalistów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Dodatkowo w Centrum Handlowym Pogoria w terminie od 11 do 24 marca 2017 r. można oglądać dwie wystawy. Pierwsza z nich pod hasłem „Wodny świat” przygotowana przez Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, prezentuje dziecięce prace, m. in. ceramikę, tkaniny artystyczne, rysunek i malarstwo. Ogromne wrażenie zrobiło także gigantyczne, 44-metrowe akwarium zaprojektowane przez najmłodszych. Bogactwo wodnego świata w dziecięcym ujęciu przyozdobiło elewację centrum handlowego. Druga wystawa prezentowała zdjęcia laureatów pięciu edycji Fotokonkursu organizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi…

– Wszyscy wiemy jak ważną sprawą jest szanowanie wody i jak wiele dobrodziejstw z tego płynie. Chcemy tę świadomość zaszczepić w każdym młodym człowieku, jednocześnie zarażając dziecięcą radością tworzenia wszystkich dorosłych – mówiła Iwona Wilk, dyrektor MOPT-u.